Pagrindinis » Kodėl pavojinga važinėti su apytuščiu kuro baku?

Kodėl pavojinga važinėti su apytuščiu kuro baku?

Paskelbė: Jurij Ignatenko

Atnaujinta:

Tuo metu, kai degalų lygis kuro bake nukrenta iki kritinio, prietaisų skydelyje atsiranda indikatoriaus lemputė. Tai signalas vairuotojui, kad jam liko nedaug laiko (apie 70 km kelionės), kol degalų bakas bus visiškai tuščias.

Tai reiškia, kad reikia kuo greičiau susirasti degalinę. Žinoma, 70 km yra apytikslis atstumas, kiekviename automobilyje jis gali skirtis. O be to, kiek ilgam užteks degalų užsidegus lemputei įtakos turi daugelis veiksnių: automobilio tipas ir galia, vairavimo stilius, kelio danga, spūstys, metų laikas ir pan.

Nors važiuoti esant žemam degalų lygiui bake nerekomenduojama, tačiau daugelis vairuotojų apie tai negalvoja, nes tiesiog nežino, kodėl apytuščiu kuro baku važiuoti yra pavojinga. Būtent todėl vieni vairuotojai užsidegus lemputei neskuba ieškoti degalinės, o kiti bando laimę ir tyčia atidėlioja degalų papildymo momentą, pavyzdžiui, pasirenka ne artimiausią, o tolimiausią degalinę.

Kita vertus, yra ir tokių vairuotojų, kurie važiuoja į degalinę, kai rodyklė rodo kiek mažiau nei pusę bako, ir ramiai jaučiasi tik tuomet, kai automobilyje yra mažiausiai 20-30 litrų benzino ar dyzelino. Taigi, aptarkime kuo rizikuoja tie, kurie įpratę važinėti apytuščiu kuro baku?


Kas gali nutikti jei važiuosite apytuščiu kuro baku?


Žemo slėgio kuro siurblio gedimas

Kiekviename degalų bake yra žemo slėgio kuro siurblys, kuris yra atsakingas už pirminį benzino/dyzelino tiekimą į kuro sistemą. Pastarasis yra degalų bako viduje, tad jam sugedus pakeisti jį labai sunku ir brangu.

Eksploatacijos metu žemo slėgio kuro siurblys įkaista, o degalai čia veikia kaip aušinimo skystis, kuris gana efektyviai pašalina šilumą. Jei degalų per mažai, pastarasis ima kaisti. Be to, kuo didesnis degalų lygis bake, tuo didesnis slėgis ir tuo mažiau siurblio pastangų reikia, kad išsiurbtų tam tikrą kuro kiekį.

Taigi, didesnis kuro lygis bake palengvina siurblio darbą ir tuo pačiu jį vėsina, o tai akivaizdžiai prailgina jo tarnavimo laiką. Tiesą sakant, vien tai yra pakankama priežastis nevažinėti apytuščiu kuro baku, tačiau tai tik pirmoji priežastis sąraše, kodėl verta pasirūpinti pakankamu degalų lygiu.


Į variklį patenka šiukšlių

Ant kuro bako dugno kaupiasi įvairios nuosėdos ir šiukšlės, taigi, kai bake žemas kuro lygis, siurblys bando surinkti jo likučius ir kartu su benzinu ar dyzelinu siurbia nuosėdas iš dujų bako dugno. Pastarosios tokiu būdu gali patekti į variklį. Dėl to gali užsikimšti kuro filtras ir atsirasti kitų variklio gedimų.

O jei nuosėdų dalelės yra pakankamai mažos, jos gali patekti giliau į kuro sistemą, tuomet pasekmės gali būti daug rimtesnės – pavyzdžiui, aukšto slėgio kuro siurblio ar purkštukų gedimai. 


Oro patekimas į sistemą

Kai degalų lygis bake yra žemas, padidėja rizika, kad oras pateks į automobilio kuro sistemą. Dėl to variklis gali sugesti ar veikti netinkamai.


Kondensatas kuro bake

Kai bakas beveik tuščias, dėl temperatūros pokyčių ant jo sienelių susidaro kondensatas. Taigi, kuo mažiau degalų, tuo didesnė drėgmės susidarymo tikimybė ant bako vidinių sienelių. Kadangi vanduo yra sunkesnis už benziną, laikui bėgant jis kaupiasi kuro bako apačioje, prie pat kuro siurblio.

Dėl šios priežasties gali būti sunku užvesti automobilį su beveik tuščiu baku. Taip pat šaltu oru, kai bake beveik nėra benzino ar dyzelinio, vanduo, esantis dujų bako apačioje, gali užšalti. O tai gali sutrikdyti kuro siurblio darbą arba jis gali sugesti.


Galite netikėtai sustoti viduryje kelionės

Akivaizdžiausia pasekmė važiuojant beveik tuščiu baku – dėl degalų trūkumo vidury kelio sustojęs automobilis. Tai gali sukelti ne tik nepatogumų jums, bet ir pavojingų situacijų kelyje. Be to, pasibaigę degalai viduryje kelio gali jums brangiai kainuoti, kadangi gali tekti transportuoti automobilį tralu iki artimiausios degalinės.

O evakuatoriaus paslaugos kaina priklauso nuo keletos veiksnių: atstumo, kurį reikės pervežti automobilį, automobilio tipo, taip pat kaina gali priklausyti ir nuo paros ar metų laiko. 

Taigi, rekomenduojama užsukti į degalinę, kai degalų lygis nukrenta žemiau 1/4 bako. Tai padės išvengti daugumos problemų bei jūsų transporto priemonė tarnaus ilgiau. 


Naudingi patarimai, kaip sumažinti degalų sąnaudas

Laikykitės greičio apribojimų. Tai labai efektyvus kuro taupymo būdas. Skirtumas ypač pastebimas važiuojant greitkeliu. Didėjant greičiui, didėja variklio apsisukimų skaičius, o tai tikrai neprisideda prie degalų taupymo, tad stenkitės važiuoti leistinu greičiu.

Stenkitės nevairuoti piko metu, jei nėra būtinybės. Juk nė vienas nenorime įstrigti spūstyje. Tai ne tik nemalonu, bet ir padidina degalų sąnaudas. Turite nuolat įsibėgėti ir vėl stabdyti. Tad venkite tokių kelionių.

Įsibėgėkite ir stabdykite tolygiai. Nereikia akseleruoti staigiai, kadangi tai padidina degalų sąnaudas. Norėdami įsibėgėti, geriau tai darykite pamažu, palengva spausdami greičio pedalą.

Išjunkite variklį, jei stovite. Jei ko nors laukiate, sustojote prie geležinkelio pervažos ar įstrigote didelėje spūstyje, geriausias būdas sutaupyti degalų – išjungti variklį. 

Atsikratykite nereikalingo svorio automobilyje. Sutaupyti degalų yra daug sunkiau, kai automobilyje yra papildomo svorio. Jei nenaudojate stogo bagažinės, nuimkite ją. Kadangi tai ne tik papildomas svoris, bet ir aerodinaminis pasipriešinimas, dėl kurio padidėja degalų sąnaudos. Be to, karts nuo karto patikrinkite automobilio bagažinę.

Kartais šiame skyriuje kaupiasi didžiulis kiekis daiktų, atsarginių dalių ir įrankių, kurių kasdien jums tikrai nereikia. Bagažinės skyriuje patartina palikti tik būtiniausius daiktus.

Padangų slėgio stebėjimas. Rekomenduojama reguliariai tikrinti padangų slėgį ir įsitikinti, kad jis tinkamas (toks, kokį nurodo gamintojas). Važiavimas nuleistomis padangomis padidina degalų sąnaudas, o be to, pagreitina padangų nusidėvėjimą.

Naudokite tinkamą variklio alyvą. Naudokite tik jūsų automobilio varikliui tinkamą alyvą (tokią, kuri yra numatyta gamintojo). Tinkama alyva užtikrina sklandesnį variklio darbą ir taip leidžia sumažinti kuro sąnaudas.

Pilkite degalus tik patikimose degalinėse. Nekokybiški degalai ne tik padidina kuro sąnaudas, bet ir lemia įvairius variklio gedimus.

Įsigykite nuolaidų kortelę degalinėje. Dauguma degalinių tinklų siūlo savo lojalumo korteles, su kuriomis galite gauti kelių centų nuolaidą litrui degalų. Nors vieno pylimo metu didelio kainos skirtumo galite nepajusti, tačiau ilgainiui sutaupysite nemažai pinigų. 

Stebėkite automobilio techninę būklę. Dar vienas efektyvus patarimas – stebėti ir palaikyti gerą automobilio techninę būklę. Laiku atlikti techniniai aptarnavimai, naudojant kokybiškas atsargines dalis ir eksploatacines medžiagas gali ne tik prailginti mašinos tarnavimo laiką, bet ir sumažinti degalų sąnaudas.