Pagrindinis » Kaip tinkamai prižiūrėti savo automobilį?

Kaip tinkamai prižiūrėti savo automobilį?

Paskelbė: Jurij Ignatenko

Atnaujinta:

Automobilio priežiūra yra svarbus ir privalomas procesas kiekvienam vairuotojui. Juk kuo atsakingiau prižiūrėsite savo transporto priemonę, tuo ilgiau ji jums tarnaus. Tinkama automobilio priežiūra reiškia, kad savininkas nuolat stebi automobilio švarą, išvaizdą ir techninę būklę.


Techninė automobilio priežiūra

Pradėti reikia nuo svarbiausio – techninės automobilio dalies. Kad automobilis veiktų tinkamai ir patikimai, negalima pamiršti reguliarios priežiūros ir diagnostikos, kuri padės nustatyti ir užkirsti kelią gedimams bei nukrypimams pagrindinėse automobilio sistemose.


Automobilio kėbulo priežiūra

Reguliarus automobilio kėbulo plovimas yra esminis žingsnis, kurį turėtų atlikti kiekvienas automobilio savininkas norėdamas išlaikyti ne tik estetinę išvaizdą, bet ir užtikrinti transporto priemonės ilgaamžiškumą.

Kita vertus, norėdami apsaugoti kėbulo dažus nuo įtrūkimų ar įbrėžimų, automobilį taip pat galite poliruoti. Be apsauginių savybių, poliravimas suteiks automobiliui nepriekaištingą išvaizdą. 

Be to, reguliarus automobilio kėbulo plovimas prisideda prie kovos su korozija. Nešvarus automobilio kėbulas gali tapti pažeidžiamas korozijos atžvilgiu, nes dėl susikaupusių nešvarumų, įbrėžimų ir drėgmės gali prasidėti oksidaciniai procesai, kurie neigiamai veikia kėbulo būklę.

Automobilį plaukite reguliariai: esant sausam ir šiltam orui – kartą per mėnesį, ne sezono metu ar žiemą, kai jis labai nešvarus – kartą per savaitę ar dvi.


Automobilio salono priežiūra

Jei norite ilgą laiką išlaikyti patrauklią savo automobilio išvaizdą, turite nepamiršti reguliariai valyti ir saloną. Kiekvienam paviršiui naudokite specialias priemones: apmušalų valymui, plastikui, medžiui, odai ir kt.

Reguliariai valykite ant paviršių susikaupusias dulkes bei siurbkite automobilio kiliminę dangą. Nepriekaištingos švaros salone palaikymui bent kartą per metus, ar net pusmetį, nuvežkite automobilį cheminiam valymui. 


Pilkite tik kokybiškus degalus

Svarbu į savo automobilį pilti tik kokybiškus degalus, kad užtikrinti optimalų kuro sistemos veikimą, sumažinti variklio gedimo riziką, išlaikyti transporto priemonės efektyvumą ir taip pat išvengti papildomų remonto išlaidų.

Stenkitės piltis degalus tik žinomose, patikrintose degalinėse, kurios laikosi aukštų kokybės standartų ir griežtai kontroliuoja degalų sudėtį. Tai reiškia, kad degalai jose kokybiški, o jų naudojimas užtikrina didesnį variklio veikimo efektyvumą ir mažesnį išmetamųjų dujų kiekį. 

Tuo tarpu, nežinomos, mažos degalinės gali prekiauti nekokybišku kuru, su įvairiomis priemaišomis, galinčiomis pakenkti tam tikrų automobilio sistemų veikimui. Taigi, prisipildžius nekokybiškų degalų, gali įvykti automobilio gedimas.

Tokiu atveju, galite pasinaudoti pagalba kelyje ir nutempti automobilį į artimiausias remonto dirbtuves, kad išspręsti kilusias problemas.


Reguliariai keiskite alyvą

Pirmas žingsnis norint sužinoti kaip dažnai keisti variklio alyvą, yra gamintojo nurodymai. Juose gali būti pateiktos konkrečios rekomendacijos jūsų transporto priemonės modeliui, kurių reikia laikytis.

Senesniems nei 10 metų automobiliams variklio alyvą reikia keisti dažniau, nuvažiavus maždaug nuo 7000 iki 15000 kilometrų. Kita vertus, naujesni automobiliai variklio alyvos keitimo nereikalauja taip dažnai, be problemų galima nuvažiuoti ir iki 30 000 kilometrų.

Visos šios rekomendacijos taikomos įprastomis sąlygomis naudojamoms transporto priemonėms. Tačiau jei transporto priemonė eksploatuojama ekstremaliomis oro sąlygomis, esant labai žemai arba labai aukštai oro temperatūrai, alyvą teks keisti dažniau, nes tokiomis sąlygomis sutrumpėja tepalo tarnavimo laikas.

Taip pat tepalą reikėtų keisti dažniau nei nurodyta automobilio naudojimo instrukcijoje, jei transporto priemonė yra aktyviai eksploatuojama, pavyzdžiui, taksi paslaugoms ar krovinių gabenimui.

Kitu atveju, jei vairuotojas automobilį eksploatuoja ne itin dažnai, tuomet variklio alyvą reikėtų keisti bent kartą per metus.


Laiku keiskite kuro filtrą

Kalbant apie automobilio kuro filtro keitimą, bendra rekomendacija yra tai daryti kas 20 000 – 30 000 kilometrų. Tačiau šis skaičius gali skirtis priklausomai nuo kelių veiksnių, tokių kaip automobilio tipas, kaip ir kur jis yra eksploatuojamas.

Tai taip pat priklauso nuo jūsų automobilyje esančio kuro filtro tipo. Kai kuriose transporto priemonėse yra techninės priežiūros priminimų funkcija, kuri jus įspės, kai ateis laikas pakeisti kuro filtrą. Gavę įspėjimą, turėtumėte tai padaryti kuo greičiau.


Stebėkite aušinimo skysčio lygį ir būklę

Kaip ir visi techniniai skysčiai, antifrizas yra linkęs senti – laikui bėgant jis praranda savo savybes. Aušinimo skysčio keitimo dažnumas gali būti nurodytas transporto priemonės naudojimo ir apžiūros instrukcijoje.

Tačiau, kartais gali tekti pakeisti antifrizą ne pagal gamintojo rekomendacijas. Pavyzdžiui, remontuojant aušinimo sistemą. Ar pastebėjus tam tikrus pasikeitimus, kai ryški spalva išsiplėtimo bakelyje tapo nešvariai ruda.

Be to, dažnai įsijungiantis arba nuolat veikiantis ventiliatorius taip pat yra priežastis sunerimti ir patikrinti aušinimo sistemą. Problema gali būti senas aušinimo skystis arba žemas jo lygis. Tokiu atveju, turite papildyti skysčio talpą arba pakeisti jį nauju.


Stebėkite padangų slėgį

Padangų slėgis turi įtakos transporto priemonės valdymui ir, žinoma, jos saugumui. Padangų slėgį tikrinkite ne tik keičiant padangas, bet ir reguliariai viso sezono metu. Tai padaryti galite kone kiekvienoje degalinėje: daugelyje ju yra nemokami kompresoriai.

Taigi, siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų ir padangų susidėvėjimo, būtina reguliariai stebėti padangų slėgį. Taip pat, venkite naudoti pernelyg susidėvėjusias padangas, nes protektoriaus rašto nebuvimas negali užtikrinti pakankamo sukibimo su keliu, o tai gali sukelti avarinę situaciją.


Reguliariai tikrinkite stabdžius

Stabdžiai yra vienas iš pagrindinių automobilio saugos elementų, todėl be galo svarbu reguliariai tikrinti stabdžių skysčio kiekį, trinkelių susidėvėjimą ir rankinio stabdžio efektyvumą.

Specialistai pataria trinkeles keisti kas 30 000 – 40 000 km arba, jei reikia, anksčiau atsižvelgiant į automobilio eksploatacijos ypatumus. Daugelis automobilių turi daviklius, kurie signalizuoja kada reikia pakeisti stabdžių trinkeles. Naudokite patikrintas, originalias automobilių detales, kad užtikrintumėte maksimalų saugumą. 

Be to, stabdžių trinkelės yra jūsų saugumas, todėl šiuo atveju nereikėtų stengtis sutaupyti. O jei pastebėjote, kad jūsų automobilio stabdžių sistema veikia netinkamai – atsisakykite kelionės. Kreipkitės į pagalbą kelyje paslaugas teikiančią bendrovę ir pasidomėkite kokia bus automobilio nutempimo kaina iki remonto dirbtuvių.


Tikrinkite žibintų veikimą

Iš pirmo žvilgsnio neveikianti lemputė automobilyje – nedidelė problema. Tačiau apšvietimo prietaisai turi įtakos jūsų saugumui. Jei važiuojate tamsoje ir nedega jūsų automobilio žibintai, kiti eismo dalyviai gali jūsų nepastebėti ir taip gali įvykti avarija.

Reguliariai tikrinkite lemputes: kai šildote automobilį, apeikite jį ir įsitikinkite, kad dega visos šviesos. Norėdami patikrinti stabdžių ar atbulinės eigos žibintus, tamsiu paros metu privažiuokite automobiliu atbulomis prie sienos ir nuspauskite stabdžius. 

Be to, nenaudokite stiprių, žibintų valymui nepritaikytu produktų ar cheminių tirpiklių, nes jie gali pažeisti dangą. Tam, kad nepažeistumėte stiklinės ar plastikinės žibintų dangos, naudokite specialias priežiūros ir poliravimo priemones, kurios užtikrina apsaugą nuo UV spindulių ir padeda išlaikyti blizgesį.


Kaip paruošti automobilį žiemos sezonui?

  • Padangas keiskite likus bent porai savaičių iki minusinės temperatūros pradžios.
  • Pasirūpinkite automobilio valymo įrankiais, įsigykite šluotelę sniegui nuvalyti ir ledo grandiklį. 
  • Iš anksto ištuštinkite langų plovimo skysčio rezervuarą ir pripildykite jį žieminiu skysčiu, kuris neužšals prie didesnės minusinės temperatūros.
  • Įvertinkite akumuliatoriaus būklę. Jei jis jau pasenęs arba veikia silpnai, verčiau keiskite jį iš anksto, nes po pirmųjų rimtesnių šalnų akumuliatorių kainos gali pakilti.
  • Esant minusinei temperatūrai, ženkliai padidėja visų automobilio sistemų apkrova, taigi, įsitikinkite, kad visi transporto priemonės mazgai veikia nepriekaištingai.