Pagrindinis » Kaip sumažinti automobilio degalų sąnaudas: patarimai vairuotojams

Kaip sumažinti automobilio degalų sąnaudas: patarimai vairuotojams

Paskelbė: Jurij Ignatenko

Atnaujinta:

Vis labiau didėjančios degalų kainos šiandienos pasaulyje tampa aktualia problema kiekvienam vairuotojui. Nepriklausomai nuo to, ar naudojate transporto priemonę kasdien, ar retkarčiais, didelės kuro sąnaudos neabejotinai kelia rūpesčių. Kylančios kainos verčia vairuotojus ieškoti būdų, kaip efektyviau išnaudoti kiekvieną kuro lašelį ir nuvažiuoti kuo didesnį atstumą.

Be to, pasinaudojus praktiškais patarimais ir ugdant efektyvaus vairavimo įpročius, galime ne tik sumažinti degalų sąnaudas, bet ir prisidėti prie mažesnio aplinkos teršimo ir gamtos išteklių išsaugojimo.


Degalų papildymas patikimose vietose

Tarp daugybės būdų, kaip sumažinti degalų sąnaudas, yra vienas, itin svarbus – į automobilį pilkite tik aukštos kokybės degalus, be priemaišų. Degalų baką pildyti rekomenduojama tik patikrintose, žinomose degalinėse.

Tai ne tik padės sumažinti bendras išlaidas, bet ir teigiamai atsilieps automobilio techninei būklei, taupys variklio, kuro siurblio ir kitų mechanizmų tarnavimo laiką. 


Važiuokite tolygiai

Beatodairiškas vairavimo stilius ženkliai padidina kuro sąnaudas. Staigiai akseleruojant ir stabdant automobilis naudoja tiek degalų, kiek galėtų užtekti keliems ar net keliolikai kilometrų pravažiuoti.

Taigi, jei norite sutaupyti, teks vairuoti kiek kitaip. Tolygus vairavimo stilius jokiu būdu nereiškia, kad turite šliaužti it sraigė dešine eismo juosta, trukdant kitiems vairuotojams.

Čia kalba eina apie efektyvumą: nėra prasmės lenkti automobilio, jei priekyje yra šviesoforas, kuriame dega raudonas signalas ir greičiausiai vis tiek prie jo susitiksite. Geriau judėti srauto greičiu, vengti staigių pagreičių, bereikalingo stabdymo ir eismo juostos keitimo.


Venkite važiuoti neutralia pavara

Kai priekyje dega raudonas šviesoforo signalas, artėjama link kamščio ar staigaus posūkio ir tenka sulėtinti greitį, perjungti pavarą į neutralią padėtį ir važiuoti būtų klaidinga.

Esant tokiai situacijai, teisinga palikti įjungtą pavarą ir važiuoti laisvai, nespaudžiant akseleratoriaus pedalo. Taip važiuojant automobilio degalų sąnaudos bus nulinės. Taip pat veikia ir važiuojant nuokalne. Be to, važiuoti su nuspausta sankaba arba įjungus neutralią pavarą ne tik neekonomiška, bet ir nesaugu.


Sustojus ilgesniam laikui išjunkite variklį 

Atrodo, kad kelioms minutėms išjungus variklį sutaupyti nepavyks. Tačiau tai klaidinga nuomonė. Kai variklis veikia laisvąja eiga – degalai toliau keliauja į sistemą ir yra eikvojami, tačiau nuvažiuotas atstumas nedidėja.

Taigi kuro suvartojimas tampa didesnis, o efektyvumas mažesnis. Daugelyje šiuolaikinių automobilių sumontuota degalų taupymo sistema „Start-Stop“, kuri išjungia variklį prie šviesoforo ir spūstyse.


Venkite kamščių

Automobilio variklis pastoviai judant iš vietos ir stabdant sunaudoja ženkliai daugiau degalų. Dažnai apsimoka nuvažiuoti porą papildomų kilometrų, bet išvengti kamščių. Išmani navigacija visada parodo alternatyvius maršrutus, jei tokių yra, ir rašo, kuris kiek laiko ir kiek kilometrų užtrunka.


Perjunkite aukštesnę pavarą

Vairuojant automobilį su automatine pavarų dėže, ši pati nusprendžia, kada perjungti bėgį, o mechaninė pavarų dėžė šiuo atžvilgiu atveria papildomų galimybių sutaupyti.

Jei tachometre matote 2000 apsukų per minutę, jau vertėtų įjungti kitą pavarą. Kai kuriuose šiuolaikiniuose automobiliuose prietaisų skydelyje yra įspėjimas, kai laikas keisti pavarą.


Naudokite greičio palaikymo sistemą

Ši funkcija ypač naudinga už miesto ribų. Ji palaiko nustatytą automobilio greitį, kuris padeda išvengti staigių pagreičių ir nereikalingų pavarų perjungimų. Vairuotojas nespaudžia akseleratoriaus, variklis dirba optimaliu režimu, o degalų sąnaudos maksimaliai sumažėja.


Pašalinkite papildomą svorį iš automobilio

Patikrinkite savo automobilio bagažo skyrių. Greičiausiai ten rasite tikrai kasdienai nereikalingų daiktų. Statybinės medžiagos, vaikiškas dviratis ar iš sodo atsivežti daiktai gali pridėti automobiliui nemažai papildomų kilogramų. O jais atsikračius, galite sutaupyti net iki kelių litrų degalų šimtui kilometrų.


Tinkamos padangos ir jų slėgis

Degalų sąnaudos priklauso nuo padangų dėl trijų dalykų: jų slėgis, sezoniškumas ir būklė. Teisingai nustatytas padangų slėgis leidžia lengviau valdyti automobilį ir sumažina trintį. 

Kuo mažesnė trinties jėga, tuo automobiliui lengviau judėti, o tuo tarpu, variklis sunaudoja mažiau degalų. Be to, atkreipkite dėmesį, kad žieminės padangos karštomis vasaros dienomis taps per minkštos ir tik padidins trinties jėgą. 

Netinkamo dydžio ratai taip pat gali turėti įtakos. Juk kuo didesnis ratas, tuo didesnis svoris. Kuo didesnis svoris, tuo daugiau kuro suvartojama. O išsikišusios plataus profilio padangos pablogina automobilio aerodinamiką, o tai didina ir sunaudojamų litrų skaičių.

Žinoma, ne visada galite iš karto pastebėti atsiradusias problemas. Taigi, susidūrus su nesklandumais kelyje galie kreiptis į pagalbą kelyje. Tralas visą parą gali nugabenti jūsų transporto priemonę į reikiamą vietą. 


Stebėkite automobilio techninę būklę

Laiku atlikti automobilio techninę priežiūrą yra labai svarbu, kad užtikrinti jo veikimo patikimumą. Nuolat prižiūrint automobilį mažiau tikėtina susidurti su staigiais gedimais, kurie gali neigiamai paveikti variklio veikimą ir taip padidinti kuro sąnaudas.

Nepakankamas tepalų lygis, neveikiančios žvakės arba kita techninė problema gali sukelti didesnį variklio apkrovimą, o tai tiesiogiai lemia didesnes degalų sąnaudas. 

Reguliariai prižiūrimas automobilis, kuriame visi variklio komponentai yra tinkamai sureguliuoti, leidžia užtikrinti optimalų variklio veikimą ir padeda sutaupyti degalų. Tačiau, žinoma, net ir tinkamai prižiūrint automobilį, šis gali netikėtai sugesti. Tokiu atveju, galite kreiptis į techninę pagalbą kelyje teikiančią įmonę.

Evakuatoriaus paslaugos kaina priklausys nuo atstumo, kurį reikės gabenti automobilį, pastarojo būklės, paros laiko ir oro sąlygų.   


Kokiais būdais nereikia taupyti degalų?

Žinoma, galite išgirsti ir tokių kuro taupymo patarimų, kuriais tikrai nereikia vadovautis. Štai keletas jų:


Važiuoti išjungus priekinius žibintus. Tai ypač nesaugu ir tikrai nepadės sutaupyti labai daug kuro. O be to, tai pažeidžia kelių eismo taisykles. Jos reikalauja, kad visos transporto priemonės važiuotų su įjungtais dienos žibintais net ir šviesiu paros metu, kad būtų padidintas transporto priemonės matomumas.


Važiuoti išjungus oro kondicionierių. Taip, visu pajėgumu įjungtas oro kondicionierius išties padidina degalų sąnaudas. Žinoma, jūs galite atidaryti langus, bet tada bus sutrikdyta aerodinamika ir kuro sąnaudos vėlgi padidėja.

Tačiau, važiuojant automobiliu, kai jame tvanku – gali sumažėti vairuotojo koncentracija, o tai gali būti pavojinga. Ir apskritai, ar inžinieriai bandė automobilius aprūpinti komforto įranga, kad ji būtų nenaudojama?


Važiuoti už sunkiasvorio krovininio automobilio. Jei važiuojate nedideliu atstumu nuo sunkvežimio, automobilis patenka į oro kišenę, kurioje beveik nėra vėjo pasipriešinimo. O tai gali sumažinti degalų suvartojimą. Nors skamba itin patraukliai, tačiau rizika yra daug didesnė nei galimybė sutaupyti.

Važiuodamas už sunkvežimio, automobilis taip pat patenka ir į akląją zoną, o tai reiškia, kad priekyje važiuojantis vairuotojas jos nemato. Jei sunkiasvoris krovininis automobilis staiga ims stabdyti, važiuojant tokiu atstumu beveik neliks laiko sureaguoti, taigi kyla didelė rimtos avarijos tikimybė.


Kur kreiptis jei baigiasi degalai?

Greičiausiai kiekvienas vairuotojas yra susidūręs su situacija, kuomet baigiasi degalai. Sustojus viduryje kelio, iki artimiausios degalinės keli ar net keliolika kilometrų ir niekas negali atvažiuoti pagelbėti?

Skambinkite į techninę pagalbą. Evakuatorius visą parą gali nugabenti jūsų automobilį iki artimiausios degalinės. Užsipylę degalų galėsite toliau ramiai tęsti kelionę. Evakuatoriaus kaina gali skirtis priklausomai nuo individualių poreikių ir aplinkybių.


Inovatyvūs išradimai padedantys taupyti degalus

Start-stop sistemos: ši technologija automatiškai išjungia variklį, kai automobilis sustoja (pavyzdžiui, prie šviesoforo), ir automatiškai jį paleidžia, paspaudus akseleratoriaus pedalą.

Hibridinės technologijos: hibridiniuose automobiliuose degalų sąnaudoms sumažinti naudojamas vidaus degimo ir elektros variklių derinys.

Veiksmingos transmisijos: geresnės transmisijos padeda optimizuoti variklio darbą ir sumažinti degalų sąnaudas.

Regeneracinės stabdžių sistemos: ši technologija leidžia atgauti energiją stabdant ir naudoti hibridinių transporto priemonių elektrinės dalies veikimui palaikyti.

Aerodinaminiai patobulinimai: transporto priemonių formų tobulinimas ir aerodinaminių elementų pridėjimas padeda sumažinti oro pasipriešinimą ir padidinti degalų sąnaudų efektyvumą.