Kiekvienais metais, keičiantis sezonui visi vairuotojai turi padaryti svarbų darbą – pakeisti automobilio padangas. Tačiau, deja, ne visi žino, kodėl tai taip svarbu, ir kuo skiriasi žieminės padangos nuo vasarinių. Taigi, aptarkime, kodėl reikia keisti padangas keičiantis sezonui ir kokie yra esminiai jų skirtumai.
Kuo skiriasi vasarinės padangos nuo žieminių?
Žieminės ir vasarinės padangos turi keletą svarbių skirtumų, kurie pirmiausia turi įtakos transporto priemonės vairavimo saugumui. Kokie jie?
Protektoriaus raštas
Padangų protektoriaus raštą reikia rinktis tikrai ne pagal grožį. Pastarasis atlieka specialias funkcijas, tiesiogiai susijusias su konkretaus sezono oro sąlygomis. Vasarinės padangos turi protektoriaus raštą, kuris šlapiomis oro sąlygomis efektyviai išleidžia vandenį iš po rato. Tad žiemos sezonu tokio tipo protektorius bus nenaudingas.
O žieminių padangų protektorius užtikrina gerą sukibimą ir valdymą ant sniego. Vasarą, lietingomis sąlygomis, žieminių padangų protektorius nesusidoros su akvaplaningo reiškiniu. Ir atvirkščiai, vasarinių padangų protektorius žiemą – neužtikrins gero sukibimo. Tad jei protektorius netinkamas pagal sezoną – automobilis tampa sunkiau valdomas ir kelyje gali nutikti įvairių dalykų, pavyzdžiui, susidūrimas ar nuvažiavimas nuo kelio.
Žinoma, tokiu atveju jums gali padėti auto pagalba kelyje, tačiau bandyti laimę, ir važinėti su padangomis ne pagal sezoną – tikrai nėra gera mintis.
Medžiaga iš kurios gaminamos padangos
Žieminės padangos pagamintos iš minkštesnės medžiagos. Oro sąlygomis, kai termometro stulpelis nukrenta žemiau nulio, tokia guma nepraranda elastingumo bet kokiame šaltyje ir yra pasiruošusi užtikrinti reikiamą sukibimą slidžiame kelyje. Tačiau svarbu žinoti, kad žieminės padangos vasarą tampa dar minkštesnės ir taip prastėja sukibimas su kelio danga.
Be to, ženkliai padidėja pačios padangos susidėvėjimas, o taip pat ir degalų sąnaudos, bei kyla pavojus, kad važiuojant žieminė padanga sprogs dėl aukštos temperatūros ir slėgio. O vasarinės padangos yra iš kietesnės gumos ir šaltyje akimirksniu tampa „medinės“.
Jos visiškai praranda savo savybes, o tuomet sukibimas su keliu sumažėja maždaug iki 10 kartų. Tačiau jos nesideformuoja aukštoje temperatūroje ir užtikrina gerą sukibimą net karščiausią vasaros dieną.
Žiemines padangas geriausia naudoti esant žemesnei nei +5 laipsnių temperatūrai. Esant aukštesnei temperatūrai žieminės padangos ima minkštėti ir nustoja atlikti savo pagrindines funkcijas bei suprastėja automobilio stabilumas kelyje. O vasarinės padangos linkusios kietėti esant temperatūrai nuo +2 ir žemesnei. Dėl šios priežasties geras sukibimas su slidžia kelio danga tiesiog neįmanomas.
Kodėl žieminių padangų nerekomenduojama naudoti ištisus metus?
Esant aukštai oro temperatūrai žieminės padangos tampa per minkštos ir nusidėvi greičiau. Be to, prastesnis bus ir sukibimas su kelio danga. Tad jei norite būti užtikrinti dėl stabilumo kelyje ir apsaugoti padangas nuo dilimo, pastarąsias turėtumėte keisti laiku, atsižvelgiant į sezoną.
Padangų keitimo taisyklės Lietuvoje
Keisti padangas pagal sezoną reikalauja įstatymai daugelyje Europos šalių. Tačiau kada tai reikia daryti Lietuvoje? Keisti padangas į vasarines galima jau nuo balandžio 1 dienos, o jeigu žieminės padangos yra dygliuotos – tai privaloma padaryti ne vėliau, kaip iki balandžio 10 dienos.
Be to, svarbu nepamiršti, kad vasarinių padangų protektoriaus gylis būtinai turi būti ne mažesnis kaip 1,6 mm. Tuo tarpu vasarines padangas į žiemines reikia pasikeisti iki lapkričio 10 dienos, o protektoriaus gylis turi būti ne mažesnis nei 3 mm. Atminkite, kad vasarinių padangų žiemos sezonu eksploatuoti jokiu būdu negalima.
Ir tokie reikalavimai yra gana pagrįsti, kadangi kelio sąlygų neatitinkančios padangos turi didelę įtaką vairavimo saugumui.
Universalios padangos (M+S)
Daugelis vairuotojų įpratę naudoti universalias padangas ištisus metus. Tačiau vasarą jos gali pernelyg suminkštėti, o žiemą – sukietėti. Savo savybėmis jos pralaimi tiek prieš vasarines, tiek prieš žiemines padangas.
Universalios padangos yra geriausias pasirinkimas tik ten, kur vidutinė žiemos temperatūra yra artima 0 °C. O universalių padangų sudėtis ir protektoriaus raštas visiškai netinka nei karštam orui, nei dideliam šalčiui.
Žinoma, universalias padangas galite įsigyti už palyginti mažą kainą. Tačiau vieno padangų rinkinio naudojimas ištisus metus vargu ar gali būti laikomas labai ekonomišku sprendimu, kadangi padangų susidėvėjimas bus daug didesnis, vadinasi, jas teks keisti kur kas dažniau. Be to, vasaros sezonu padidės kuro sąnaudos.
Dygliuotos žieminės padangos
Žieminės padangos taip pat gali būti dygliuotos. Reikalingi dygliai ar ne – kiekvienas sprendžia pats. Svarbiausia suprasti, kad dygliuotos padangos ne visais atvejais užtikrins saugų vairavimą. Žinoma, padangos su dygliais ant slidžios kelio dangos sumažina stabdymo kelią ir pagerina automobilio stabilumą.
Tačiau šios padangos nebus efektyvios ant asfalto: dygliai sumažina automobilio sukibimą su kelio danga, prailgina stabdymo kelią bei padidina slydimo tikimybę. Dėl tvirtų metalinių dyglių ant padangos paviršiaus, pastarosios yra labai stabilios ant apledėjusio kelio. Šios padangos puikiai tinka važinėti už miesto ribų.
Tuo tarpu, važinėjant mieste ant nuvalyto asfalto, padangos kelia per daug triukšmo.
Padangų priežiūra
Labai svarbu stebėti padangų slėgį, pastarasis turi atitikti gamintojo nurodymus. Tad padangų slėgį reikėtų tikrinti reguliariai, o ypač svarbu tai padaryti prieš ilgesnes keliones. Taip pat nepamirškite patikrinti slėgio atsarginėje padangoje, juk niekada nežinote, kas gali nutikti kelyje.
Esant žemam slėgiui padanga greičiau įkaista ir tampa jautri pažeidimams, gali netgi sprogti, o tai gali sukelti skaudžių pasekmių. Tad nepamirškite stebėti padangų slėgio, kad jūsų kelionės būtų saugios. Bet jei visgi nutiko nelaimė, galite kreiptis į auto pagalbą kelyje, kuri pasirūpins jūsų automobilio pervežimu į reikiamą vietą arba pakeis padangą nauja ar sutvarkys senąją.
Nuolat tikrinkite, ar ant padangų nėra įvairių pažeidimų, vinių, akmenų, įpjovimų ar gumbų. Jei radote kokių nors pažeidimų ar pašalinių daiktų, apsilankykite pas specialistus, kurie sutaisys padangą. O jei pažeidimas rimtas, verčiau pakeiskite padangą nauja. Jei montuojate naudotas padangas, atkreipkite dėmesį į tai, kiek joms metų.
Net jei didžiąją laiko dalį jos nebuvo eksploatuojamos, padangos vistiek sensta ir jų kokybė su laiku prastėja. Taip pat patikrinkite padangų protektoriaus gylį. Jis būtinai turi atitikti reikalavimus.
Kaip laikyti padangas iki kito sezono?
Prieš sandėliuojant padangas, reikia jas kruopščiai nuvalyti: pašalinti nuo protektoriaus likusius nešvarumus, įstrigusius akmenis ir pan. Sandėliavimui rinkitės tamsią, sausą ir švarią patalpą, kurios oro temperatūra maždaug 20 laipsnių. Padangos neturi būti veikiamos tiesioginių saulės spindulių.
Nelaikykite padangų lauke, kadangi temperatūros pokyčiai ir didelė oro drėgmė gali neigiamai paveikti jų būklę. Jei padangos sumontuotos ant ratlankių, jos turi būti pripūstos iki reikiamo slėgio.