Elektromobiliai yra sparčiai populiarėjanti transporto priemonių klasė, atverianti naujas galimybes transporto pramonėje. Jų greitas augimas ir plėtra rodo bendruomenės didėjantį susidomėjimą ne tik aplinkai draugišku transportu, bet ir moderniomis technologijomis.
Šios transporto priemonės ne tik pasižymi mažesne aplinkos tarša, bet ir keičia tradicinius transporto sprendimus naujomis inovatyviomis galimybėmis.
Elektromobiliai transporto priemonių evoliucijoje, išsiskiria keletu unikalių aspektų, kurie traukia vartotojus. Jų efektyvumas, o ypač žemas išmetamų teršalų kiekis, padeda kovoti su oro kokybės problemomis ir mažina neigiamą transporto sektoriaus poveikį gamtai.
Ką daryti, jei išsikrovė elektromobilio baterija?
Jei turėjote įprastą automobilį, varomą benzinu ar dyzelinu, greičiausiai žinote koks stresas kyla įstrigus greitkelyje pasibaigus degalams, o dar jei netoliese nėra degalinių? Ta pati problema kelia didelę baimę elektromobilių vairuotojams.
Susiklosčius tokiai situacijai, paprasčiausias sprendimas yra paskambinti į pagalbos kelyje tarnybą, kuri greitai atvyks į pagalbą ir nuveš jūsų automobilį iki artimiausios įkrovimo stotelės arba iki jūsų namų, jei automobilį įprastai kraunate ten.
Skambindami į pagalbos kelyje tarnybą, įsitikinkite, kad jie turi tralą su platforma. Kadangi elektromobilis turėtų būti gabenamas ant platformos, o ne velkamas, kad išvengti galimų transporto priemonės gedimų.
Kitu atveju, galite greitai užvesti automobilį naudodami nešiojamąjį akumuliatoriaus įkroviklį, jei tokį turite. Pastarasis prijungiamas prie akumuliatoriaus ir iškrauna nedidelį energijos kiekį, kurio gali pakakti automobiliui užvesti. Tačiau jokiu būdu nebandykite “prikurti” elektromobilio nuo kitos transporto priemonės, kad išvengtumėte elektros sistemos gedimų.
Patarimai kaip išvengti visiško baterijos išsikrovimo
Žinokite savo transporto priemonės nuvažiuojamą atstumą. Vienas iš svarbiausių dalykų, kurį turite žinoti – kiek toli galite nuvažiuoti, kol reikės vėl įkrauti bateriją, nes skirtingų elektrinių transporto priemonių nuvažiuojamas atstumas skiriasi. Atsižvelgdami į tai galite tinkamai suplanuoti savo keliones.
Planuokite keliones ir baterijos įkrovimą iš anksto. Prieš pradedant kelionę, įsitikinkite, kad baterija yra pakankamai įkrauta. Iš anksto suplanuokite maršrutą ir įkrovimo stotis, kuriose galėsite sustoti, kad papildomai įkrauti automobilio bateriją, jei to reikia.
Saugokite bateriją nuo ekstremalių temperatūrų. Baterijos veikimo laiką gali neigiamai paveikti aukšta arba žema temperatūra. Stenkitės neleisti baterijai ilgai būti labai ekstremalioje temperatūroje, jei tai įmanoma.
Naudokite regeneracinį stabdymą. Regeneracinis stabdymas yra daugelio elektrinių bei hibridinių transporto priemonių funkcija, kuri naudoja stabdymo energiją akumuliatoriui įkrauti. Su šia funkcija galite padidinti savo automobilio nuvažiuojamą atstumą.
Stebėkite įkrovimo lygį. Nuolat stebėkite baterijos įkrovimo lygį ir vairuokite taip, kad šis nenukristų per daug. Išvengiant pilno išsikrovimo, galima prailginti baterijos gyvavimo trukmę.
Optimizuokite įkrovimą. Reguliariai naudojant lėtesnius įkrovimo metodus, galima prailginti baterijos gyvavimo trukmę. Taip pat svarbu vengti nuolatinio krovimo greito įkrovimo stotelėse.
Naudokitės automobilio nustatymais. Kai kurie elektromobiliai turi nustatymus, kurie leidžia reguliuoti energijos naudojimą. Šie nustatymai gali padėti optimizuoti baterijos veikimo laiką.
Stebėkite baterijos sveikatą. Reguliariai stebėkite baterijos būklę ir, jei pastebite neįprastą veikimą, pavyzdžiui, baterija pradėjo žymiai greičiau išsikrauti, konsultuokitės su gamintoju ar techniniu ekspertu.
Planuokite daugiau sustojimų. Jei planuojate ilgesnę kelionę, įtraukite papildomų sustojimų į įkrovimo stoteles, kur galėsite papildomai įkrauti bateriją.
Svarbiausia yra atidumas ir planavimas, siekiant išvengti elektromobilio baterijos išsikrovimo. Reguliarus būklės stebėjimas ir tinkamas naudojimasis transporto priemone gali padėti prailginti baterijos veikimo laiką.
Kaip padidinti elektromobilio akumuliatoriaus talpą šaltuoju metų laiku?
Automobilio naudojimo būdas turi labai didelę įtaką akumuliatoriaus veikimo trukmei, ypač žiemą, kai pastarasis turi užtikrinti dar ir automobilio salono šildymą. Visiškai logiška, kad norint nuvažiuoti dar kelis kilometrus, būtina keliais laipsniais sumažinti temperatūrą automobilio viduje, ir taip sumažinti energijos sąnaudas.
Žinoma, neturėtumėte visiškai išjungti šildymo, nes jį vėl įjungus sunaudosite daugiau energijos, reikalingos jau šaltam automobilio salonui sušildyti.
Vairavimo stilius taip pat labai svarbus. Venkite staigiai judėti iš vietos ir važiuokite vidutiniu pastoviu greičiu. Verta įjungti ekologiško vairavimo režimą, kuris automatiškai sumažins variklio galią ir taip sumažins energijos sąnaudas. Be to, tai gali padidinti akumuliatoriaus energijos atgavimą stovint prie šviesoforo.
Žiemos sezono metu rekomenduojama maršrutus planuoti taip, kad akumuliatorius būtų įkrautas dažniau. O paprastos ir akivaizdžios eksploatacinės priemonės, tokios kaip automobilio valymas nuo sniego, taip pat gali turėti įtakos elektromobilio nuvažiuojamam atstumui.
Ant stogo esantis sniego sluoksnis padidina automobilio svorį ir pablogina jo aerodinamiką, o tai reiškia, kad važiuojant padidėja energijos sąnaudos. Be to, būtina patikrinti oro slėgį padangose – žiemą jis sumažėja dėl žemos temperatūros ir taip didina pasipriešinimą riedėjimui bei sumažina nuvažiuojamą atstumą.
Akumuliatoriaus priežiūros patarimai
Venkite ekstremalių temperatūrų
Ekstremalios temperatūros (tiek karštos, tiek šaltos) yra smūgis baterijoms. Žinoma, automobilių gamintojai į tai atsižvelgia kurdami savo elektromobilius, sumontuodami į juos būtinąsias pagalbines aušinimo bei šildymo sistemas, kad būtų palaikoma tinkama akumuliatoriaus temperatūra.
Nenaudokite greitųjų įkroviklių nuolat
Nepaisant greito įkrovimo patogumo, šie įkrovikliai greičiau pažeidžia bateriją. Žinoma, kelionės atveju toks įkrovimas yra būtinas ir nereikia jo vengti. Tačiau įsigyti elektromobilį ir naudoti tik greitą įkrovimą nėra puiki idėja tiek akumuliatoriaus veikimo, tiek sąnaudų požiūriu.
Stenkitės visiškai neiškrauti ir neįkrauti baterijos
Baterijos greičiau genda, kai įkraunamos iki galo arba kai pilnai išsenka. Būtent dėl šios priežasties, daugelis gamintojų ir siūlo įkrauti elektromobilio bateriją iki 85 ar 90 procentų kasdieniniam naudojimui bei visais įmanomais būdais stengtis išvengti visiško jos išsikrovimo.
Elektromobilių privalumai bei trūkumai
Privalumai
Mažesnis arba nulinis išmetamų teršalų kiekis. Elektromobiliai veikia naudodami elektros energiją, todėl išmetamas minimalus arba nulinis CO2 ir kitų teršalų kiekis.
Mažesnės eksploatacijos išlaidos. Elektromobiliai yra efektyvesni nei vidaus degimo variklių automobiliai. Elektros energija yra pigesnė nei benzinas ar dyzelinas, o elektromobiliai turi mažesnį mechaninių dalių skaičių, todėl jų išlaikymas gali reikalauti mažiau išlaidų.
Energijos efektyvumas ir tylus veikimas. Elektromobiliai pasižymi tyliu veikimo principu. Be to, jie taip pat yra labiau efektyvūs, nes elektros varikliai konvertuoja daugiau energijos į važiavimą nei vidaus degimo varikliai.
Trūkumai
Ribotas nuvažiuojamas atstumas. Didesnė baterijų talpa leidžia nuvažiuoti ilgesnį atstumą, tačiau lyginant su vidaus degimo varikliais, elektromobiliai vis dar turi ribotą veikimo atstumą ir gali reikalauti dažnesnio įkrovimo.
Įkrovimo stotelių trūkumas. Dažnai galite susidurti su sunkumais pakeliui nerandant pakankamai įkrovimo stotelių, o tai gali būti problema ilgesnėse kelionėse.
Ilgesnis įkrovimo laikas. Įkrovimas elektromobiliui užtrunka ilgiau nei kuro papildymas automobiliui su vidaus degimo varikliu, ypač naudojant lėtą įkrovimą.
Aukšta kaina. Elektromobilių pradinė įsigijimo kaina vis dar gali būti aukštesnė nei benzininių ar dyzelinių automobilių. Be to, naujausios baterijų technologijos išties yra brangesnės ir jų plėtra yra lėtesnė.