Ilgos kelionės įveikimas automobiliu gerokai skiriasi nuo įprasto važinėjimo po miestą, ir be jokios abejonės, tam reikia atsakingai pasiruošti. Kokių dalykų prireiks kelyje, kaip susiplanuoti maršrutą ir kaip patikrinti, ar automobilis paruoštas ilgai kelionei?
Maršruto planavimas
Nepriklausomai nuo to, ar žinote kelią, ar į kelionės tikslą vykstate pirmą kartą, turite susiplanuoti maršrutą ir su savimi pasiimti išsamų žemėlapį. Planuojant kelionės maršrutą reikia atkreipti dėmesį į aplinkkelius, įvykus didelei avarijai ar remonto darbams, kurie gali užblokuoti kelią.
Patartina su savimi pasiimti navigaciją, netyčia užsisvajojus ir praleidus posūkį, ji padės grįžti į reikiamą maršrutą. Be to, galite pasižymėti žemėlapyje ar navigacijoje visas pakeliui esančias degalines ir iš anksto apskaičiuoti, kada reikės pilti kurą, kad greitkelyje staiga nepritrūktų degalų. Taip pat šiuo atveju būtų pravartu bagažinėje turėti bakelį degalų.
Automobilio techninė apžiūra prieš ilgą kelionę
Svarbiausia atsiminti, kad į ilgą kelionę turėtumėte leistis tik visiškai tvarkingu automobiliu. Tai reiškia, kad prieš kelionę automobiliui turi būti atlikta techninė priežiūra autoservise arba patyręs vairuotojas gali savarankiškai patikrinti automobilio būklę. Ką reikėtų patikrinti prieš kelionę?
- Patikrinkite padangų protektoriaus gylį bei pripūskite padangas iki tinkamo slėgio
- Pakeiskite variklio alyvą
- Patikrinkite alyvos lygį pavarų dėžėje
- Pažiūrėkite, ar rezervuare yra pakankamai stabdžių skysčio
- Patikrinkite stabdžių sistemos veikimą
- Patikrinti šviesos signalų – posūkių, galinių ir priekinių žibintų – veikimą ir, jei reikia, pakeiskite perdegusias lemputes
- Be to, keliaujant automobiliu klimatas gali nuolat keistis, todėl verta pasitikrinti kondicionieriaus būklę ir prireikus jį papildyti, kad nekiltų nepatogumų.
- Jei reikia, sutvarkykite rankinį stabdį, kad jis veiktų tinkamai
Vykstant į ilgą kelionę taip pat svarbu pasiimti su savimi visą reikalingą automobilinę įrangą. Taigi, ką pravartu turėti automobilio bagažinėje?
- Avarinio sustojimo ženklas (Įspėjamasis trikampis)
- Variklio alyva
- Aušinimo skystis
- Priekinio stiklo valymo skystis
- Įrankių rinkinys
- Gesintuvas
- Domkratas
- Kompresorius padangoms pripūsti
- Pirmosios pagalbos vaistinėlė
- Atsarginis ratas
- Raktas ratų atsukimui
- Kuro bakelis (5–10 litrų);
- Vilkimo virvė ir kilpa
Visą šią įrangą svarbu turėti, kad ištikus netikėtumams kelyje galėtumėte juos išspręsti savarankiškai, kadangi atsidūrimas kelio pakraštyje su sugedusiu automobiliu, gali pridaryti daug rūpesčių. Sutvarkyti automobilio gedimą svečioje šalyje gali sukelti nemažai streso, jau nekalbant apie pinigų sumą, kurią gali tekti pakloti automobilio remontui.
Žinoma, tikrai ne visais atvejais automobilio gedimą galite sutvarkyti savarankiškai. Esant rimtesniam automobilio gedimui gali prireikti kviesti avarinę pagalbą kelyje, tačiau apsirūpinti reikiama įranga būtų labai protingas sprendimas.
Pasirūpinkite kelionės saugumu
Keliaudami automobiliu esate atsakingi ne tik už save, bet ir už savo automobilyje esančių žmonių bei kitų eismo dalyvių sveikatą. Kad kelionė būtų kuo saugesnė ir patogesnė, reikia laikytis kelių svarbių rekomendacijų:
- Kad išvengtų rūpesčių keliaujant automobiliu, prieš ilgą kelionę vairuotojas turi gerai išsimiegoti, būti žvalus ir gerai nusiteikęs.
- Kas 2-3 valandas reikėtų sustoti, kad kūnas ir akys pailsėtų nuo įtampos. Vairuotojui, kaip ir visiems keleiviams, rekomenduojama išlipti iš automobilio ir šiek tiek pasivaikščioti. Galūnėms apšildyti galite atlikti kelis lengvus pratimus – pritūpimus, rankų mostus, galvos sukimą.
- Kelyje galite sutikti įvairių žmonių, todėl būkite atsargūs su bendrakeleiviais, visos kelionės metu geriau nesodinkite nepažįstamų žmonių į savo automobilį.
- Jei taip atsitiko, kad nakvoti nusprendėte kelyje, o ne viešbutyje, atidžiau rinkitės vietą. Nereikėtų sustoti vidury greitkelio, kur aplinkui nėra namų ar kitų pastatų. Geriausias ir saugiausias variantas – sustoti nakčiai degalinėje. Taip pat galite nakvoti sunkvežimių stovėjimo aikštelėje, jei ten taip pat liks bent keli sunkvežimiai.
Naudingi patarimai vairuotojams, planuojantiems ilgą kelionę
- Pirmas dalykas, kurį reikia įdėti į automobilį, yra dokumentai. Patikrinkite savo vairuotojo pažymėjimą, pasą, visus automobilio dokumentus ir sveikatos draudimo polisą.
- Vykdami į kelionę nepamirškite su savimi pasiimti pakankamai pinigų maistui, degalams ir nenumatytoms situacijoms.
- Norint išvengti bereikalingų išlaidų ir netgi galimo apsinuodijimo maistu nepažįstamose užkandinėse, pasirūpinkite mėgstamu maistu. Galite įsidėti tiek maisto, kad užtektų iki kelionės tikslo. Taip sutaupysite nemažą dalį savo biudžeto bei savo laiko. Be to, kelionėje, be maisto dar svarbu pasiimti pakankamai vandens.
- Neperkraukite automobilio. Į kelionę turėtumėte pasiimti tik tuos daiktus, kurių jums tikrai reikia. Kuo mažiau pakrauta transporto priemonė, tuo mažesnės degalų sąnaudos. Kita vertus, bandydami sutaupyti vietos automobilyje ir sumažinti degalų sąnaudas, neturėtumėte pamiršti tikrai būtinų dalykų. Jei vykstate į kelionę šaltuoju metų laiku ir planuojate nakvoti viešbutyje, vis tiek turite su savimi pasiimti šiltų drabužių ir antklodžių, jei automobilis sugestų prieš atvykstant į nakvynės vietą. Taip pat nepamirškite apie higienos priemones, vienkartinius indus ir kitus svarbius dalykus.
- Tinkamai sudėkite daiktus į bagažinę. Būtiniausi dalykai turėtų būti matomi ir lengvai pasiekiami – pinigai, pirmosios pagalbos vaistinėlė, vanduo ir maistas. O poilsiui paruoštus drabužius galima padėti į tolimiausią bagažinės kampą.
- Išvykę iš miesto greičiausiai pradėsite jausti nuovargį. Judėjimo monotonija gali sukelti mieguistumą. Todėl neleiskite sau nuobodžiauti – kalbėkitės su keleiviais, įsijunkite smagią muziką, dainuokite dainas. Darykite viską, kad neužmigtumėte kelyje, o pajutus nuovargį verčiau sustokite pailsėti.
- Degalus į savo automobilį pilkite patikimose, didelėse degalinėse. Kartais degalų kaina jose gali būti ir šiek tiek didesnė nei mažose, nežinomose degalinėse. Tačiau rizika į baką įsipilti nekokybiškų degalų, kurie gali sukelti automobilio gedimus, gerokai sumažėja.
- Kelionės metu laikykitės greičio apribojimų. Tai padės sumažinti degalų sąnaudas ir išvengti baudų už greičio viršijimą.
- Nereikia naudoti oro kondicionieriaus, kai tai nėra būtina, nes jo veikimas padidina degalų sąnaudas. Be to, karštą vasaros dieną turėtumėte atsargiai naudoti oro kondicionierių, kadangi dėl didelio temperatūros skirtumo lauke ir automobilyje galite peršalti.
Taigi, vykstant į tolimą kelionę savo automobiliu svarbu ne tik patikrinti jo techninę būklę, surinkti kelionei reikalingus daiktus, bet ir susikurti sau tinkamą nuotaiką. Tik gerai pailsėjęs, sočiai pavalgęs ir linksmas vairuotojas sugeba be problemų įveikti ilgą atstumą.
Kelionė automobiliu su vaikais
Jei vykstate į ilgą kelionę su vaikais, svarbu iš anksto pasirūpinti, ką jie veiks pakeliui. Vaikams tolimos kelionės yra sunkios, todėl kad nekiltų nemalonių situacijų, o vairuotojo neblaškytų vaikų rėkimas, juos reikia kuo nors užimti.
Pasiimkite su savimi mėgstamų vaikų žaislų. Nerekomenduojama pasiimti knygų, nes skaitant automobilyje vaikams gali pasidaryti bloga. Taip pat galite pasiūlyti vaikui planšetinį kompiuterį su žaidimais. Kita vertus, vaikams užimti puikiai tinka įvairūs žaidimai – žodžiai, mįslės, eilėraščių mokymas, dainelės ir kt.
Be to, vaikai mėgsta skaniai pavalgyti, todėl su savimi reikėtų pasiimti saldumynų ir vaikų mėgstamo maisto. Jei kelionės metu jie turės galimybę užpildyti burną skanumynais, nebeliks laiko ašaroms. Vaikų riksmai labai blaško vairuotojo dėmesį ir taip jis gali prarasti budrumą, o tai galiausiai paveiks jo nuotaiką ir netgi gali sukelti avariją.
Kad išvengtumėte nemalonių pasekmių, iš anksto apgalvokite vaikams reikalingų dalykų sąrašą ir aptarkite jį su jais. Leiskite jiems pasirinkti, su kuo jiems bus įdomiau žaisti kelyje.